Top 13 historycznych grzechów Ridleya Scotta w „Napoleonie” – wielkie rozczarowanie 2023❗️

„Napoleon” jest pełen głupot, do granic groteski, powielający styl angielskiej propagandy z XIX w.

👉Potwierdza się znana prawidłowość, że gdy Ridley Scott nie ma dobrego scenariusza, to nie zrobi dobrego filmu.

🏅Top 13 historycznych bzdur z „Napoleona”

  1. Zły wybór aktora – Napoleon Bonaparte miał 35 lat, gdy zostawał cesarzem Francji, a Phoenix ma lat… 49 lat. Józefina była 6 lat starsza od Napoleona, ale w filmie gra ją… Vanessa Kirby o…. 14 lat młodsza od Phoenixa. Ale zw względu na fakt, że Kirby gra najlepiej w całym filmie, to można to jeszcze wybaczyć.

2. Już pierwsza scena, w filmie jest bzdurna, gdy Napoleon przygląda się egzekucji Marii Antoniny. Ale tak naprawdę Napoleona tam nie było.

3. Napoleon na ulicach Paryża nie strzelał do kobiet i dzieci, tylko do uzbrojonego tłumu.

4. Scena seksu to istna groteska – Napoleon jęczy jak perwersyjny koń podczas mechanicznego seksu! Skąd Ridley to wziął?

5. Napoleon w Egipcie nie strzelał do piramid, a w filmie… strzela! A to nawet nie byłoby możliwe, bo bitwa pod Piramidami rozgrywała się wiele kilometrów poza zasięgiem ówczesnych dział. Poza tym Napoleon przywiózł 130 naukowców ze sobą, czym dał początek egiptologii. A nie po to, żeby niszczyć zabytki. Scott poświecił prawdę, by mieć efektowną scenę do zwiastuna.

6. Napoleon nie był wcale super niski, jak pokazuje to film (miał 168 cm czyli był średniego wzrostu na ówczesne standardy). Scottowi chodziło o to wyraźnie o to, żeby wmówić kompleks niższości.

. 7. Napoleon wcale nie wrócił z Egiptu dlatego, że… dowiedział się o zdradzie żony. Zniszczenie floty francuskiej pod Abukirem pokrzyżowało plany wyparcia Anglików z Morza Śródziemnego. Francji groziła też w tym czasie inwazja kolejnej antyfrancuskiej koalicji na Francję.

8. Bitwa pod Austerlitz w filmie rozgrywa się na wielkim zamarzniętym jeziorze, w którym po ostrzale artyleryjskim masowo topią się żołnierze. W realu tam… nie bylo żadnego jeziora (!), tylko… płytkie stawy (15 cm głębokości) i żaden żołnierz tam nie mógł się utopić!

9. Dlaczego pod Borodino i Waterloo cesarz w ogóle szarżuje na koniu? A dowodził z oddalonej pozycji tak, by mieć ogląd całego pola bitwy.

10. Brak Polaków i Polski w całym filmie, Pani Walewskiej, Samosierry, księcia Poniatowskiego czy ważnego udziału podczas bitwy pod Borodino.

11. Napoleon nie ma nawet cienia charyzmy – a w rzeczywistości nawet jego wrogowie go za to. doceniali. Jakim cudem żołnierze go tak kochali i szli za nim w ogień? Scena, gdy przekonuje ich do pójścia za nim po powrocie z wyspy jest absurdalnie niewiarygodna, bo Phoenix jest pozbawiony charyzmy. Zobaczcie, jak to wspaniałe zagrał tę samą scenę Rod Steiger w „Waterloo” (1970).

12. W finale filmu, Scott manipulacyjnie wypomina Napoleonowi liczby ofiar jego bitwę, a przecież… absolutna większość jego wojen została wywołała przez Anglię, Austrię, Rosję i Prusy. Ofiary tamtym państw, zwłaszcza rodzimej dla Scotta Anglii, nie zostały jednak wytknięte.

13. Brak pozytywnego dorobku Napoleona (kodeksy prawne, podziały administracyjne, organizacja miast i infrastruktury w ciągu tylko dekady rządów). Napoleon w filmie jest przeciętną postacią, jakby niczego wielkiego nie dokonał!

🇫🇷 „Historia to zestaw kłamstw, na które umówili się ludzie” (Napoleon Bonaparte). Wypisz wymaluj idealnie pasuje to do Ridleya Scotta. i Davida Scarpy. Scott zarzucił historykom, że 200 lat temu tam nie byli. A Scott był?

👉 Od 1 marca „Napoleon” jest do obejrzenia na VoD (Apple TV Apple+), więc możecie przekonać się sami, jak wielkie grzechy popełnił Ridley Scott, portretując historię Napoleona.

👉 Brak szacunku Scotta i Scarpy dla historii jest skandaliczny. Nie rokuje to dobrze dla kolejnego filmu, bo to właśnie znowu ten duet robi oczekiwaną kontynuację „Gladiatora”.

Oby „Gladiator 2” nie skończył jak „Napoleon”.

--

--